Razem z ekspertką – profesor Renatą Szczepanik z Katedry Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ, Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi rozpoczęło przygotowania do badania, które pozwoli przybliżyć sytuację MOW i MOS w województwie łódzkim. Chcemy przede wszystkim poznać problemy tych placówek i ich potrzeby oraz realną specyfikę funkcjonowania.
Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze (MOW) oraz Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii (MOS) są jednostkami mającymi pomóc młodym ludziom w adaptacji do życia społecznego. Pierwsze z nich kierują do dzieci i młodzieży pomoc o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, drugie wychowawczo-profilaktycznym lub terapeutycznym. W Polsce działa 171 MOW i MOS, a w województwie łódzkim – jeden MOW oraz 12 MOS (maj 2024 r.).
Ich rola w systemie wsparcia społecznego nastawiona jest na pomoc osobom szczególnie potrzebującym. Właściwie dobrane działania pozwolą im na samodzielne życie w przyszłości.
Zamówienie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w związku z realizacją przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi projektu pn.: „Działanie FELD.10.01 Pomoc Techniczna EFRR na rok 2024” w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.