Raport pn. Potencjał domów pomocy społecznej do świadczenia usług środowiskowych w województwie łódzkim

Oddajemy w Państwa ręce najnowszy raport dotyczący potencjału domów pomocy społecznej funkcjonujących w województwie łódzkim do świadczenia usług środowiskowych.

Wobec nasilającego się procesu starzenia się populacji istnieje potrzeba rozwinięcia usług społecznych dla starszych grup ludności, osób z niepełnosprawnościami i tych w kryzysie zdrowia psychicznego. Jednocześnie proces deinstytucjonalizacji wymaga przekształcenia oferty usług i skoncentrowania się na charakterze podmiotowym i środowiskowym, co ogranicza rozwój całodobowej opieki instytucjonalnej. W ramach polityki regionalnej konieczne jest dokładne zrozumienie potrzeb instytucji jako potencjalnych źródeł sieci usług społecznych, co jest kontynuacją idei wywodzących się z dokumentów Unii Europejskiej i polskiego prawa. Istniejące domy pomocy społecznej (DPS) świadczące długoterminową opiekę całodobową stoją wprawdzie w sprzeczności z ideą deinstytucjonalizacji, jednak mogą ewoluować w kierunku podejścia podmiotowego, inkluzywnego. Niemniej, wymaga to dogłębnej analizy potencjału i potrzeb DPS-ów, co stanowiło motywację dla prowadzenia badań nad tymi placówkami w województwie łódzkim.

Raport w formacie PDF dostępny jest pod poniższym linkiem: Potencjał domów pomocy społecznej do świadczenia usług środowiskowych w województwie łódzkim

Niebawem w naszym repozytorium udostępnione zostaną również wersje elektroniczne w formacie MOBI oraz E-PUB.

Skip to content