Regionalny plan rozwoju usług społecznych i deinstytucjonalizacji dla województwa łódzkiego na lata 2023-2025 został opracowany w Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi w oparciu o diagnozę sytuacji województwa łódzkiego w zakresie usług społecznych oraz Strategię rozwoju usług społecznych, polityka publiczna do roku 2030 (z perspektywą do 2035 r.) z uwzględnieniem innych krajowych i regionalnych dokumentów strategicznych.
Dokument wskazuje główne kierunki planowanych zmian w systemie usług społecznych w pierwszych trzech latach nowej perspektywy polityki społecznej, wyznaczonej wskazaną wyżej Strategią rozwoju usług społecznych. Podejmowane działania i przewidywane zmiany dostosowane są do aktualnej diagnozy potrzeb i zasobów regionu, aby jak najlepiej służyć jego mieszkańcom.
Deinstytucjonalizacja (inaczej: uśrodowiskowienie) oznacza rozwój usług środowiskowych w miejscu zamieszkania, tak by zapewniały najbardziej przyjazne i optymalne warunki zaspokajania potrzeb osób potrzebujących wsparcia. Oznacza to z jednej strony stałe zwiększanie profilaktyki, z drugiej – przechodzenie od wsparcia o charakterze instytucjonalnym do wsparcia udzielanego w środowisku rodzinnym tych osób oraz w ich społeczności lokalnej. Zakłada się, że trafnie ukierunkowana i właściwie prowadzona profilaktyka przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania na te usługi. Deinstytucjonalizacja jest realizowana w Polsce już od wielu lat. Aktualne wzmacnianie tego procesu wynika z najnowszych badań naukowych, praktyk opartych na dowodach oraz wytycznych UE.
Aby przeczytać dokument proszę kliknąć w link: Regionalny plan rozwoju usług społecznych i deinstytucjonalizacji dla województwa łódzkiego na lata 2023-2025